Україна: ідеї та наслідки

Війна в Україні спричинила вимушене переміщення в таких масштабах і з такою швидкістю, яких Європа не бачила з часів Другої світової війни. У цьому номері журналу розглядаються питання, що виникли в результаті кризи, аналізуються уроки, винесені з негайного реагування, і наслідки для міжнародної системи біженців і притулку.

У статтях цього випуску розглядається концепція тимчасового захисту, становище українських біженців у різних країнах (включаючи європейські країни, США та Росію), досвід переміщення та прогалини у підтримці різних маргінальних груп, а також такі взаємопов'язані питання, як ґендерно зумовлене насильство, торгівля людьми та локалізація.

Цей номер журналу доступний англійською, українською та російською мовами. Рекомендуємо надіслати його вашим контактам у соціальних мережах. Ви можете розповсюджувати або відтворювати будь-які статті повністю з посиланням на: журнал Forced Migration Review («Огляд вимушеної міграції»), номер 72



Запрошуємо взяти участь онлайн у презентації номера 72 журналу FMR: Україна: Ідеї та наслідки 17 жовтня о 13:00 за Лондоном/ 14:00 за Брюсселем/ 15:00 за Києвом.

Cover72Uk

Повний номер 72 журналу FMR

 

Зміст

 

Від редакторів

 

Передмова

Паскаль Моро — Регіональний координатор УВКБ ООН у справах біженців та Директор у справах Європи

 

Українська молодь та війна: як перетворити страхи на силу?

Марія Діденко

Молодь в Україні підтримує одне одного та свої спільноти. Їхній досвід надає повчальну інформацію та стратегії подолання труднощів для всіх, хто стикається з викликами війни.

 

Реалізація Директиви про тимчасовий захист

Джемма Вудс і Мерон Яред

Результати, отримані під час реалізації Директиви про тимчасовий захист, мають важливе значення, що виходить далеко за рамки кризи українських біженців.

 

Творча співпраця представників нідерландської громади у справі прийому українських біженців

Адріан Паїс, Дорін Паїс, Монік ден Оттер, Франс Схоот, Інна Боровик

Місцевий муніципалітет, релігійна організація та світська громадська організація об'єднали свої сили та можливості для надання допомоги українським біженцям у Нідерландах.

 

Програма «Домівки для України» у Великій Британії: чого ми навчилися?

Кріш Кандія

Десятки тисяч людей у Великій Британії відкрили свої домівки для українців. Вивчення цього історичного прикладу дає змогу зробити важливі висновки для майбутніх програм, спрямованих на допомогу біженцям і вразливим групам населення.

 

Співпраця pro bono спеціалістів в рамках заходів юридичної спільноти у відповідь у зв'язку з вимушеним переселенням з України

Анна Калініченко, Жасмін Сімперінгем і Філіп Вортінгтон

Уроки співпраці та залучення біженців, отримані юридичною спільнотою під час реагування на потреби людей, переміщених з України, можуть допомогти під час розроблення майбутніх заходів у відповідь.

 

Рівність у порівнянні зі справедливістю: цільове дослідження на прикладі Польщі

Олександра Мінкевич, П'єтро Мірабеллі, Агнєшка Носовска та Лариса Пелхам

Польща надала значну підтримку численним біженцям, які прибувають з України, надавши їм значний доступ до своєї системи соціального захисту. Проте, незважаючи на це, біженці продовжують зазнавати труднощів. З польського досвіду можна винести певні уроки.

 

Потреби українських біженців, які перебувають у містах сусідніх країн

Наталя Макарук і Луїза Таллер

Українські біженці, які оселилися у великих містах сусідніх країн, потребують більш послідовних, впевнених дій з надання допомоги на місцях і забезпечення можливостей для інтеграції.

 

Життя у підвішеному стані: тимчасовий захист для українців у США

Деніел Дж. Бірс

За допомогою механізмів тимчасового захисту українцям було надано безпечний притулок у США, але їх залишили у стан правової невизначеності.

 

Громадяни України переміщені внаслідок війни до Росії

Лідія Куземська

Без підтримки міжнародних інституцій переміщені українці в Росії опинилися в хиткій ситуації, коли вони залежать  від волонтерської допомоги та державної підтримки, яка надається лише за умови набуття російського громадянства.

 

Потреби в захисті, виявлені переміщеними українськими дітьми та підлітками

Лорен Мюррей, Джаспер Лінке та Ралука Стоічан

Дослідження, проведені з переміщеними українськими дітьми та підлітками, показують, що гуманітарні організації повинні надавати їм можливість висловлювати свої занепокоєння, почуття та думки.

 

Забуті жертви війни: особи без громадянства в Україні

Олексій Іващук, Софія Кордонець і Джоти Канич

Війна спровокувала ще більше викликів, з якими стикаються особи без громадянства в Україні. Необхідно усунути перешкоди для доступу до гуманітарної допомоги, безперешкодного пересування та захисту.

 

Як мова впливає на доступ до послуг та інформації

Крістін Фріке, Наталія Гусак та Андрій Кришталь

Для ефективної підтримки людей, які рятуються від війни в Україні, потрібне розуміння їхніх мовних і комунікативних потреб та уподобань.

 

Невидимі труднощі: ризики, з якими стикаються ВПО з інвалідністю в Україні

К’яра Валенті

ВПО з інвалідністю в Україні стикаються з підвищеними ризиками. Потрібно більше ініціатив, які надають пріоритет підходам з урахуванням потреб людей з інвалідністю, використовують прийняття рішень на основі даних та активно залучають людей з інвалідністю до заходів реагування.

 

Підтримка літніх людей в умовах конфлікту в Україні 

Лучана Кафареллі, Гестер Кларк і Саймон Гарріс

Гуманітарна допомога в умовах нинішнього конфлікту має краще враховувати різний пережитий досвід літніх українців, орієнтувати надання допомоги на їхні конкретні потреби та надавати підтримку в тих місцях, де вони перебувають.

 

Як чорношкірі африканські студенти пережили вимушене переміщення з України

Ліндсі Н. Кінгстон та Іго Екакіті

Подорож через вимушену міграцію чорношкірих африканських студентів в Україні висвітлює вразливості, з якими представники меншин, які не є громадянами країни, зіткнулися під час російського вторгнення у 2022 році.

 

Захист від сексуальної експлуатації та насильства: роздуми за підсумками першого року роботи в надзвичайній ситуації

Керолайн Дулін Брасс, Мануела Мой і Йоко Іваса

Захист від сексуальної експлуатації та насильства є невідокремною частиною заходів, що вживаються щодо допомоги українським біженцям. У результаті було виявлено низку політичних наслідків, інновацій та уроків для поточного реагування й для майбутніх криз. 

 

Жінки з числа внутрішніх переселенців в Україні наражаються на ризик сексуального та ґендерного насильства

Сандра Пертек, Ірина Кузнєцова та Юлія Царевська

Внутрішні переміщення біженців в Україні пов'язані з підвищеними ризиками сексуального та ґендерного насильства. Результати нещодавніх досліджень пропонують рекомендації щодо зниження ризиків при переїзді, а також щодо підтримки внутрішньо переміщених жінок у питаннях житла, доступу до роботи та психічного здоров'я.

 

Торгівля людьми в умовах конфлікту: приклад України

Гізер Коменда

Чому за наявності в умовах українського конфлікту багатьох факторів ризику, пов'язаних із торгівлею людьми, поки що не спостерігається сплеску випадків торгівлі людьми?

 

Реалізація Програми дій щодо внутрішньо переміщених осіб в Україні

Шивон Сімойокі

ООН та її партнери намагаються визначити способи підтримки уряду України у розв'язанні проблеми внутрішніх переміщень відповідно до Програми дій.

 

Розірвати замкнене коло: локалізація гуманітарної допомоги в Україні

Ніколас Ноу та Гардін Ланг

Локалізація процесу надання гуманітарної допомоги в Україні підвищить стійкість і масштабність загального процесу реагування, а також створить цінний прецедент.  Основні аспекти — це усунення бар'єрів на шляху локалізації та вимога українцями реформ.

 

Новий погляд на добробут вимушених мігрантів: уроки України

Рео Моріміцу та Супрія Акеркар

Через п'ять років після першого переміщення українські ВПО демонструють відносно високий рівень посттравматичного зростання. Їхній досвід дає змогу фахівцям, які прагнуть сприяти психосоціальному добробуту переміщених осіб, зробити деякі висновки.

 

Роль ЗМІ та інформації у підтримці внутрішньо переміщених жінок в Україні

Саллі Ґоуленд

Надання доступних і практичних порад за допомогою цифрових платформ може допомогти внутрішньо переміщеним жінкам (ВПЖ), які стикаються з економічними, психосоціальними та медичними наслідками війни.

 

Використання цифрових технологій у процесі надання допомоги біженцям в Угорщині

Зіта Лендел-Ванг

Грамотно керована група у фейсбуці може мобілізувати сотні тисяч людей для максимально ефективної взаємодопомоги, стати дієвим каналом зв'язку в режимі реального часу між організаціями та волонтерами, а також слугувати координаційним центром екосистеми допомоги біженцям в інтернеті.

 

Активізація соціально-економічної інтеграції біженців з України

Сюзанна Клінк і Алекс Мундт

Оскільки на багатьох українських біженців чекає тривале перебування в приймаючих країнах, їм необхідний повноцінний доступ до гідної роботи, освіти, соціальних і фінансових послуг.

 

Підтримка інтеграції для осіб, які мають тимчасовий захист

Емилия Братанова ван Хартен

Директива про тимчасовий захист не сприяє ефективному процесу інтеграції. Заходи, спрямовані на сприяння інтеграції біженців, мають бути запроваджені, навіть якщо повернення є кращим довгостроковим рішенням.